Vinç Periyodik Kontrol

Tarihi roma’ya kadar dayanan vinçler bir çok büyük işi kolaylıkla yapmaktadır. Özel yapıda donatılan vinç tepesinde bir makara ve halatlarla sabitlenen bir direk bulunmaktadır. Zamanında insan gücüyle kaldırılan vinç yükleri şimdi ise tamamen otomatik hale gelmiş ve çok daha büyük işleri düğmelere basarak ta yapılmaktadır.

Vinç’in çalışma mantığı ise şöyledir; Vinçler ağır yükleri kaldırıp bir başka yere götürmeye yarayan makinelere denir. Basit kollu vinçler, bumba denen uzun ve eğik vinç kolu ile taşıyan ve seren denen direk ve kuleden oluşur. Serenin ve vinç kolunun tepesinden bir gergi geçmektedir. Bu gerginin uzunluğu ise kullanıma göre değiştirilebilir. Böylece serene farklı uzaklıkta bulunan yükleri de kaldırabilir.

Vinç Çeşitleri

Hareketli vinç, Seyyar vinç, Kamyon üstü vinçler, Kamyon üzerine monte edilmiş hiyap türü vinçler, Sabit sütunlu vinç, Pergel vinç, Kuyu sondaj vinç, Dubalı vinç, Yüzer vinç, Deniz vinç, Gemi vinç, Rıhtım vinç, Liman vinç, El vinci, Pilonlu ve kablolu vinç, Yol dışı vinçler, Kamyon üstü hidrolik vinç, Teleskopik ve katlanır bumlu vinç, Kule Vinç, Mobil (gezer) vinç, Lastik tekerli vinçler, Paletli vinçler, Teleskopik bumlu vinç, Kafes bumlu vinç, Portal vinç, Tek halatlı basit vinçler, Dağıtım ve montaj vinç, Özel maksatlı vinçler.

Kaldırma İletme Makinaları Yönetmeliği

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan ve 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”, iş yerlerinde bulunan ekipmanların kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartları belirlemiştir.

Vinç Periyodik Kontrol

Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükün en az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.

TS 10116, TS ISO 9927-1, TS ISO 4309, TS ISO 8566-5, TS ISO 12480-1 standartlarında ifade edilen ve belirtilen kriterlere uygun vinç kontrolleri yapılmaktadır.

Femko, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği vinç muayenelerinde, ilgili ekipmanın ve yardımcı ekipmanların kaldırma işini güvenli olarak gerçekleştirebildiğini, ekipmanın test gerekliliklerini sağladığını kontrol ederek, tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları raporlar.

Diğer Hizmetlerimiz