Pergel Vinç Periyodik Kontrol

Pergel vinçler kullanım amaçlarına göre hem sabit olarak monte edilip çalışabilir hemde kendi ayağı üzerinde çalışabilen vinçtir. Açık ve kapalı alanlarda çalışabilen bu vinç kullanım amaçlarına göre istenilen ölçülerde üretilirler.

Pergel vinçler 360 derece dönebilen vinçlerdir. Bu vinçlerde hareketi sağlayan ana ve tek unsur elektrik motorudur. Bu elektrik motoru vinç üzerinde bulunan kumanda yardımı ile hareket ettirilir. Pergel vinçler ağır yükleri kaldırdıkları ve elektrik ile çalıştıkları için her an arıza verip sorun çıkartabilirler. Sorunlar neticesinde can ve mal kaybı yaşanacağı için mutlaka bakım ve kontrolleri yapılmalıdır.

Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükün en az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.

Vinçlerin periyodik kontrolünde uygulanan yük testlerinin “ASME B30.17” standardına uygun olarak nominal yükte yapılması durumunda; gerçekleştirilen periyodik kontrole ek olarak vinçler, yılda en az bir kez uygun tahribatsız muayene yöntemleri ile kontrol edilir ve nominal yüke maruz bırakarak vinçlerin taşıyıcı kirişlerinde sehim kontrolü yapılır.

Pergel vinçler ilgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece periyodik kontrol süresi 1 yıl dır.

Diğer Hizmetlerimiz