Araç Üstü Vinç Periyodik Kontrolü

Araç üstü vinç adından da anlaşılacağı gibi bir kamyonetin üzerinde yerleştirilmiş vinç çeşididir. Araç üstüne sabitlenen bu vinç çeşidi dizel motoru ile çalışmaktadır.

Araba çekicisi ile aynı çalışma sistemine sahip araç üstü vinç kumanda ile kontrol edilmektedir. Bu vinçler kamyonetin arkasına tonlarca ağır yükleri kaldırıp indirebilen bu vinç çeşidi bir nevi mobil vinç olarak ta geçer. Araç üstü vinçler şantiyelerde, araba kurtarma, hurdacılıkta ve çekme işleri yapabilirler.

Ağır yükleri kaldırabilen bu vinçlerin mutlaka bakım ve kontrolleri yapılmalıdır. Periyodik olarak araç üstü vinç kontrolü yapılan vinçler iş sağlığı ve güvenliği sağlanmış olur. Araç üstü vinçlerin kontrolleri mutlaka akredite olmuş kuruluşlara yaptırılmalıdır.

Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükün en az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.

Vinçlerin periyodik kontrolünde uygulanan yük testlerinin “ASME B30.17” standardına uygun olarak nominal yükte yapılması durumunda; gerçekleştirilen periyodik kontrole ek olarak vinçler, yılda en az bir kez uygun tahribatsız muayene yöntemleri ile kontrol edilir ve nominal yüke maruz bırakarak vinçlerin taşıyıcı kirişlerinde sehim kontrolü yapılır.

Mobil kaldırma ekipmanlarının dışında kalan kaldırma ekipmanları için kararlılık deneyi ise gerek görüldüğünde ilgili standartlarda belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır. Mobil vinçleri standartlarda aksi belirtilmediği sürece periyodik kontrol süresi 1 yıl dır.

Diğer Hizmetlerimiz