Katlanır Bomlu Vinç Periyodik Kontrolü

Katlanır bomlu vinç kamyonet üzerine yerleştirilen vinçlerdir. Hidrolik sistemle çalışan bu vinçler konteynır, küçük ve orta iş makinelerini kaldırabilirler. Ayrıca yolda kalmış araçlarıda kaldırabilirler. Büyük kolaylık sağlayan katlanır bomlu vinçler 150 ton ağırlığa kadar kaldırabilenleri vardır. Katlanır bomlu vinçler inşaat sektöründe oldukça yaygındır ve çok kullanışlıdır.

Katlanır vinçler iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre periyodik kontrolleri yapılır. Yapılan bu kontroller sonucunda bu vinçler ile ilgili uygunluk raporu hazırlanır.

Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükün en az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.

Mobil kaldırma ekipmanlarının dışında kalan kaldırma ekipmanları için kararlılık deneyi ise gerek görüldüğünde ilgili standartlarda belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Vinçlerin periyodik kontrolünde uygulanan yük testlerinin “ASME B30.17” standardına uygun olarak nominal yükte yapılması durumunda; gerçekleştirilen periyodik kontrole ek olarak vinçler, yılda en az bir kez uygun tahribatsız muayene yöntemleri ile kontrol edilir ve nominal yüke maruz bırakarak vinçlerin taşıyıcı kirişlerinde sehim kontrolü yapılır.

Diğer Hizmetlerimiz