Otoklav Periyodik Kontrol

Otoklav basınçlı su buharı ile doymuş ortamda 121 santigrat derecede sterilizasyon sağlayan kap, dolap gibi şekli olan sisteme Otoklav denir. Otoklav genelde hastanelerde kullanılır. Temizliğin en ön planda olduğu yer olan hastanelerde mikropların yok edilmesinde kullanılır. Meyve, sebze konserveleri yapımında kullanılır.

Otoklav basınçlı buhar sistemi ile çalışmaktadır. Otoklavın içerisine alet ve çeşitli maddeler konularak mikroplardan korunur. Otoklav içerisine pamuk, gazlı bez ve hassas kırılgan malzemeler konulur. Bu cihazların içerisinde monometre ve termometre sistemi ve emniyet subaplarıda vardır.

Yönetmelik

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan ve 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine” göre, teknik hizmetlerinin güvenirliliğini ve yeterliliğini onaylatmak ve kurumsallaştırmak amacıyla, işletmenizde bulunan Otoklav ve tüm basınçlı ekipmanların yıllık periyodik kontrollerini TS EN ISO/IEC 17020 standardına uygun bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Otoklav Kontrolleri; TS 1203 EN 286-1, TS EN 1012-1:2010, TS EN 13445-5 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılmaktadır.

Otoklav Periyodik Kontrol

Femko’nun yeterli teknik teçhizat ve bilgi birikimine sahip makine mühendisleri tarafından yapılan basınçlı ekipmanların periyodik kontrolleri, bu cihazların neden olabileceği iş kazalarının azaltılmasına, önlenmesine ve iş güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Diğer Hizmetlerimiz