Gırgır Vinç Periyodik Kontrolü

Makaraya sarılı olan, oturaklı ve elektrik motoru ile çalışan vince gır gır vinç denir. Şantiyelerde, küçük inşaatlarda ve yüksek katlı binalarda yük indirme ve yükleme işleri yapmaktadır.  Vinçler yapılışlarına bağlı olarak elektrik enerjisini potansiyel enerjiye sonra potansiyel enerjiye dönüştürürler. Vinçler bir yükü yukarı kaldırırlarken iş yapan makinelerdir.

Gırgır vinç kullanımı, tecrübeli ekiplerin yanı sıra düzenli bakımı da gerektiren ve hiçbir şekilde hata kaldırmayan bir süreç. En ufak bir ihmal veya dikkatsizlik sonucunda oluşan vinç kazalar nedeniyle can ve mal kaybı yaşanabilir.

Vinçlerin periyodik kontrolünde uygulanan yük testlerinin “ASME B30.17” standardına uygun olarak nominal yükte yapılması durumunda; gerçekleştirilen periyodik kontrole ek olarak vinçler, yılda en az bir kez uygun tahribatsız muayene yöntemleri ile kontrol edilir ve nominal yüke maruz bırakarak vinçlerin taşıyıcı kirişlerinde sehim kontrolü yapılır.

Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükün en az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.

Gırgır vinç kontrolleri uzman mühendisler tarafından ilgili standartlar aksi belirtilmediği sürece periyodik kontrol süresi 1 yıl dır.

Diğer Hizmetlerimiz