Telesiyej Periyodik Kontrol

Telesiyej Periyodik Kontrol

Kayak merkezlerinde kurulu olan çoğunlukla sandalye şeklinde olan bazılarında kabin bulunan küçük bir teleferiktir.

Kabinli ve sandalyeli modelleri bulunan telesiyejler sabit ve ayrılabilen tipleri bulunur. Sabit telesiyejler 6 kişiye kadar taşıyabilir. Ayrılabilen modelleri ise 8 kişiye kadar taşıma yapabilirler. En uzun telesiyej uludağ, sarıalan, çobankaya kamp alanlarında bulunmaktadır. Telesiyej insan taşıdığı için güvenliği de çok önemlidir. Periyodik kontrol yaptırarak kazaları önceden önlemiş olursunuz. Akredite olmuş kuruluşlara periyodik kontrol yaptırarak hem işletmenizin devamlılığını ve güvenliği sağlamış olursunuz.

Yönetmelik

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin Ek 3. Bölümünün 2.2. Kaldırma ve İletme Ekipmanları Maddesinin 2.2.1.Bendinde; “Standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur.” hükmündedir.

Telesiyej Periyodik Kontrol

Femko, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği kontrollerin de, ilgili ekipmanın ve yardımcı ekipmanların kaldırma işini güvenli olarak gerçekleştirebildiğini, ekipmanın test gerekliliklerini sağladığını kontrol ederek, tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları raporlar.