Engelli Asansörü Periyodik Kontrol

Engelli Asansörü Periyodik Kontrol

Engelli kardeşlerimizin günlük hayatında karşılaştığı zorluklar olan yüksek ve alçak yerler için engelli asansörü kullanılmaktadır. Daha kolay ulaşım için kullanılan engelli asansörü yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Engelli asansörü engelli insanları bulundukları ortamda daha rahat hareket etmelerini sağlıyor. Engelli asansörünün avantajı ise giriş çıkışların kolay olmasıdır. Normal asansöre göre daha iyi olan engelli asansörlerin güvenliği de çok önemlidir. Engelli insanların sorunsuz bir şekilde bu asansörleri kullanmaları için periyodik kontrol yapılması gerekir. Yönetmeliğe uygun olarak kontrollerin yapılması gerekir.

Yönetmelik

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği “ne göre, teknik hizmetlerinin güvenirliliğini ve yeterliliğini onaylatmak ve kurumsallaştırmak amacıyla, bina ve işletmelerde bulunan tüm engelli asansörlerinin yıllık periyodik kontrolleri TS EN ISO/IEC 17020 standardına uygun bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Yönetmeliğin amacı; insanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere işletme, bakım, periyodik kontrol, mevcut asansörlerin iyileştirilmesi, denetim, garanti ve satış sonrası hizmet şartları ile uyulması gereken kuralları belirlemektir.

MADDE 15 

  • (2) Bina sorumlusu, engellilerin erişebilirliği için asansörün sürekli olarak çalıştırılmasını sağlar.

Engelli Asansörü Periyodik Kontrol

Femko, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği engelli asansörü periyodik kontrolü ve muayenelerinde, ilgili ekipmanın ve yardımcı ekipmanların kaldırma işini güvenli olarak gerçekleştirebildiğini, ekipmanın test gerekliliklerini sağladığını kontrol ederek, tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları raporlar.