Elektrikli Asansör Periyodik Kontrol

Elektrikli Asansör Periyodik Kontrol

Asansör bilindiği gibi insanları ve yükleri aşağı ve yukarı taşıyabilen bir araçtır. Günümüzde insanların çoğalması ve şehirlerin kalabalık olması nedeniyle her yerde yüksek katlı apartmanlar ve plazalar görüyoruz. Bu yüksek katlı yerlere her seferinde çıkabilmek için asansör gereklidir. Yada iş yerlerinde ve depolarda yük taşıma amaçlı asansörler kullanılır. Bu asansörlerin ise güvenliği çok önemlidir. Zira herhangi bir hatada can ve mal kaybına neden olabilir. Kazaların önüne geçmek için periyodik kontrol yapılması gerekir.

Periyodik kontrol yapılması için mevzuatta bulunan yönetmeliğe göre yapılmalıdır. Eğer periyodik kontrol yapılması istediğiniz asansörlerinizi akredite olmuş firmalara yaptırınız.

Yönetmelik

İnsanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere işletme, bakım, periyodik kontrol, mevcut asansörlerin iyileştirilmesi, denetim, garanti ve satış sonrası hizmet şartları ile uyulması gereken kuralları belirlemektir.

Asansör Yönetmeliği (95/16/AT) kapsamında piyasaya arz edilen asansörleri ve Asansör Yönetmeliği (95/16/AT)’nin yürürlüğe girmesinden önce monte edilmiş olan ve halen faal durumda bulunan asansörleri kapsar.

Elektrikli Asansör Periyodik Kontrol

Femko, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği elektrikli asansör muayenelerinde, ilgili ekipmanın ve yardımcı ekipmanların kaldırma işini güvenli olarak gerçekleştirebildiğini, ekipmanın test gerekliliklerini sağladığını kontrol ederek, tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları raporlar.