Mobil Vinç Periyodik Kontrol

Mobil Vinç Periyodik Kontrol

Mobil vinçler istenilen yere taşınabilen vinçlerdir. Tekerlekli ve paletli bir yapıda olan tır veya iş makinesine benzeyen bu vinçlere mobil vinç denir.

Özel olarak yapılan mobil vinçler istediğiniz yere götürüp ağır yükleri kaldırıp yükleyebilir. İş gücünden tasarruf sağlayan bu vinçler kısa mesafede yük aktarımı yapmaya uygundur. Taşınabilir mobil vinçler de iş sağlığı ve güvenliği çok önemlidir. Hem aracın hemde vincin periyodik kontrol yapılması zorunludur. Zira günümüzde en çok kaza olan vinçler mobil vinçlerdir. Televizyonlarda kaza haberlerini gördüğümüz mobil vinçler akredite olmuş kuruluşlardaki mühendisler tarafından standartlarda belirtilen sürelerde kontrolleri yapılmalıdır.

Yönetmelik

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan ve 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”, iş yerlerinde bulunan iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartları belirlemiştir.

TS EN 13000, TS 10116, TS ISO 8566-5,TS ISO 12480-1 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükün en az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.

Mobil Vinç Periyodik Kontrol

Femko, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği vinç muayenelerinde, ilgili ekipmanın ve yardımcı ekipmanların kaldırma işini güvenli olarak gerçekleştirebildiğini, ekipmanın test gerekliliklerini sağladığını kontrol ederek, tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları raporlar.