Boru Tesisatları Periyodik Kontrol

Boru Tesisatları Periyodik Kontrol

Fabrikalarda, tesislerde ve iş yerlerinde basınçla çalışan boruların daha verimli ve kaza çıkarmadan çalışması için kontrolleri yapılmalıdır. Boru deyip geçilmemelidir. Yüksek basınçta çalıştıkları için en ufak bir kazada çok yüksek kazalara neden olabilir. Basınçsız boru tesisatları da kontrolden geçirilmelidir. Bu nedenle hem kontrollerinizi aksatmayın hemde akredite olmuş kuruluşlara yaptırınız.

Borular yüksek ısıda ve yüksek basınçta çalışan borular makine mühendisleri tarafından kontrol edilmeli ve duruma göre rapor hazırlanmalıdır.

Yönetmelik

6331 sayılı yasaya göre çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin Ek III Bölümünün 2.3. Tesisatlar maddesinin, 2.3.1. bendi “ilgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece tesisatların periyodik kontrolleri yılda bir yapılır” hükmündedir. Ve ayrıca bu Yönetmeliği’nin Ek III Bölümünün 2.4. Tezgahlar maddesinin, 2.4.1. bendi “Makina ve tezgahların periyodik kontrolleri Ek III; Madde 1.4’te yer alan hususlara uygun olarak yapılır” hükmündedir. Makina Emniyeti Direktifi ve ilgili standartlara göre yapılan kontroller standartlarda belirtilen sürelerde tekrarlanır.